Projekt: Pučka meteorologija

Projekt “Pučka Meteorologija” je državni projekt u kojem sudjeluju Osnovna škola Središće i Osnovna škola Šime Budinića iz Zadra. Namijenjen je učenicima šestih i sedmih razreda kako bi proširili znanja iz meteorologije kroz dodatne aktivnosti.
Ključni dio projekta bio je analiza izreka o vremenu iz književnih djela, što je omogućilo učenicima da bolje razumiju kako su ljudi kroz povijest promatrali i tumačili vremenske fenomene, te da steknu uvid u kulturni kontekst i tradiciju vezanu uz meteorologiju. Učenici su istraživali i različite načine predviđanja vremena, uključujući narodnu meteorologiju i suvremene metode prognoziranja. Posjet Meteorološkoj postaji Maksimir omogućio im je uvid u rad postaje, meteorološka opažanja i mjerenja, te obradu podataka. Organizirana je i informativna izložba povodom Svjetskog meteorološkog dana.

Autori aktivnosti su Nera Batina, Božena Ukić, Ivana Trucek, Tajana Beribak Gačić, Mateja Pavliško i Bosiljko Đerek.