Meteorolog Zoran Vakula posjetio našu školu

U srijedu 19. ožujka, naša škola je ugostila poznatog i vrlo cijenjenog meteorologa, Zorana Vakulu. Nadahnuti njegovim prognozama s oduševljenjem smo dočekali njegov dolazak. U dinamičnom i vrlo zanimljivom predavanju, Vakula je obradio mnoge teme koje su nas zanimale. Posebno je istaknuo izazove s kojima se susreće tijekom izrade preciznih prognoza vremena. Njegova stručna analiza o promjenama klime i utjecaju prirodnih i ljudskih faktora na te promjene bila je izuzetno poučna i inspirativna. Saznali smo da je Vakula autor dječjih slikovnica: “Sunčasta”, “Oblačasta”, “Vjetropirasta” i “Pahuljasta” koje osim što su zabavne, imaju i edukativnu vrijednost. Tijekom predavanja imali smo priliku postavljati pitanja, a gospodin Vakula je strpljivo odgovarao na njih te nam dodatno pojasnio kompleksne procese koji utječu na vremenska zbivanja.

Posjet Zorana Vakule organiziran je u sklopu projekta Pučka meteorologija. Riječ je o državnom projektu u kojem sudjeluje naša škola, Osnovna škola Središće te Osnovna škola Šime Budinića iz Zadra. Projekt je namijenjen učenicima šestih i sedmih razreda koji su kroz dodatne aktivnosti iz područja meteorologije proširili svoja znanja iz geografije, hrvatskog jezika, povijesti i fizike. Autori aktivnosti su: Nera Batina, Božena Ukić, Ivana Trucek, Tajana Beribak Gačić, Mateja Pavliško i Bosiljko Đerek.

Zahvaljujemo gospodinu Vakuli na posjetu i nadamo se budućoj suradnji na novim edukativnim projektima.

Slijedeći poveznicu pogledajte fotografije koje su nastale zahvaljujući gospođi Jeleni Römer kojoj se od srca zahvaljujemo. https://ellen89.pixieset.com/ossredisce-meteo/