Stela Jerković, mag. logoped

Tko je logoped? Jedno pitanje koje može imati mnogo različitih odgovora. Neki će reći da je to osoba koja djecu uči reći glas r, neki će u odgovoru spomenuti ranu intervenciju, a neki odrasle osobe s komunikacijskim i govorno-jezičnim teškoćama. Logoped se pronalazi u svakom od tih odgovora!

Kao stručnjak koji se bavi prevencijom, procjenom, dijagnostikom, intervencijskim tretmanom i istraživanjima u području govorno-jezične patologije i oštećenja sluha, odnosno, poremećajima komunikacije može se susresti s osobama svih dobnih skupina.

Kod djece školske dobi logoped se bavi odstupanjima u području socijalne komunikacije, govorenog i pisanog jezika koje utječu na funkcioniranje u školskom okruženju. Upravo školska dob u kojoj djeca razvijaju socijalne vještine, usvajaju vještinu čitanja i pisanja te pronalaze svoj stil učenja čini područje mog užeg interesa. Period je to u kojem se djeca po prvi put nalaze u mnogim izazovnim situacijama i u kojem je na vrijeme potrebno uočiti odstupanja u razvoju s ciljem ostvarivanja maksimuma potencijala svakog od učenika.

Uloga stručnog suradnika logopeda je višestruka. Tu je kao podrška i savjetodavatelj roditeljima i učiteljima, podrška učenicima s teškoćama kroz individualni rad i intervencije unutar razreda te kao dio stručnog tima koji sudjeluje u provedbi preventivnih programa. Veseli me biti dio naše škole, radosnog mjesta gdje zajednički raspetljavamo komunikaciju, nadilazimo prepreke i prihvaćamo različitosti.