eTwinning projekti

ETWINNING PROJEKT NAJGEO FOTOGRAFIJA-ČETIRI GODIŠNJA DOBA

Ove školske godine učenici predmetne nastave sudjelovali su u eTwinning projektu NajGEO fotografija četiri godišnja doba. Osnovni cilj projekta jest razvijanje geografskih znanja i vještina primjenom digitalne fotografije. Učiti geografiju čitajući samo tekst je teško i gotovo nemoguće, s druge strane učiti geografiju kroz objektiv je zabavno i zanimljivo.

U projekt NajGEO fotografija uključili su se učenici koji  vole fotografiju i koji žele na kreativan način prikazati geografske sadržaje te promjene u prirodi tijekom godišnjih doba. Svoje fotografije, učenici su objavljivali u G-Classroom, a potom je organiziran natječaj u aplikaciji padlet.

SURADNJA:

Ostvarena je suradnja unutar škole jer je projekt po svom sadržaju multidisciplinaran. Učenici su se upoznali s digitalnom fotografijom na satovima informatike, a što je fotokolaž i kako ga izraditi na satovima geografije.

Stručni tim projekta čine:

Nera Batina, učitelj geografije

Božena Ukić, učiteljica informatike i tehničke kulture

Bosiljko Đerek, učitelj matematike i fizke

Kristina Kovačić, učiteljica likovne kulture

REZULTATI NATJEČAJA:

NajGEO fotografija PROLJEĆE

Nera Strčić 5.a

NaJGEO fotografija LJETO

LUKA UREMOVIĆ 7.a

NajGEO fotografija JESEN

Fran Bardač 7.a

NajGEO fotografija ZIMA

Žan Devčić 5.a

Sve učeničke radove možete pogledati na sljedećoj poveznici:

eTwinning projekt Misli globalno djeluj lokalno

eTwinning projekt Misli globalno djeluj lokalno usmjeren je na istraživanje načina zbrinjavanja otpada u bližoj okolici. U izradi, analizi i provedbi projekta sudjelovali su učenici 6.a i 7.a Osnovne škole Središće te učenici  Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Jaśle iz Poljske.  Cilj projekta jest razvijanje ekološke svijesti, poticanje radoznalosti te aktivnog istraživačkog odnosa prema okolišu. Na samom početku projekta učenici su se upoznali s pojmom autorska prava, intelektualno vlasništvo te kodeksom ponašanja na eTwinning platformi. Osigurana je sigurnost i privatnost te su za potrebe projekta pribavljene roditeljske privole.

Projekt se odvijao u sljedećim koracima:

-predstavljanje učitelja

-predstavljanje učenika

-mapiranje škole

-izrada loga/natječaj za logo

-istraživanje kako se pravilno zbrinjava otpad

-istraživanje kako se zbrinjava otpad u bližoj okolici

-inovativna rješenja

-zajednička brošura

-evaluacija

Učenici su promišljali na koji način poboljšati i uljepšati kvart Središće te su utvrdili koliko je važna edukacija i senzibilizacija ostalih učenika, djelatnika škole, roditelja kao i razmjena iskustva s učenicima iz drugih škola. Učenici su svojim kreativnim radom  obilježili važne eko datume i time doprinijeli edukaciji učenika, djelatnika i roditelja. Široj zajednici projekt su predstavili putem mrežne stranice, osmislili su kampanju za zbrinjavanje otpada u kvartu te napisali  pismo gradonačelniku grada Zagreba. Također su sudjelovali u akcijama čišćenja okoliša, eko patroli te na taj način pokazali kako male akcije mogu utjecati na globalni okoliš.

Radom na projektu učenici su postali svjesniji i osjetljiviji na probleme koje ih okružuju. Osmišljavanjem mogućih rješenja kod učenika se razvijao poduzetnički duh. Učenici su naučili što znači biti aktivan i informiran građanin te su sudjelovali u aktivnostima koje promiču održivi razvoj u lokalnoj zajednici.

Sažetak projekta možete pogledati na poveznici.

EUROPSKA OZNAKA KVALITETE 2021.

Nakon dodjeljivanja Nacionalne oznake kvalitete,  rad naših učenika, učiteljice Božene Ukić i Nere Batina, nagrađen je Europskom oznakom kvalitete. Europsku oznaku kvalitete (European Quality Label-EQL), svake godine dodjeljuje Središnja služba za podršku iz Bruxellesa. Učenici naše škole sudjelovali su dva međunarodna projekta, u projektu Ljepote domovine/The beauties of my homeland i u projektu LET’S STEM.

U projektu Ljepote domovine/Beauties of my homeland marljivo su radili učenici šestih razreda i 7.a razred. Učenici su proširili znanja o različitim krajevima naše domovine te su upoznali različite kulture drugih država. Kroz druženje s učenicima iz različitih škola iz različitih krajeva RH i drugih država upoznali su prirodno-geografske uvjete, gospodarstvo, naselja, prirodne posebnosti i kulturno povijesne znamenitosti tih krajeva.

Učenici 3.b razreda, kroz projekt LET’S STEM, na zanimljiv su se način upoznali s četiri STEM područja: znanost, tehnologija, inženjering  i matematika. Iz svakog pojedinog područja, tijekom godine izvodili su pokuse, programirali bez računala, osmišljavali i izvodili matematičke igre.

Iznimno smo sretni ponosni što je rad naše škole, učenika i učiteljica prepoznat na najvišoj europskoj razini što potvrđuje kvalitetu eTwinning tima škole, rada učenika i učitelja koji su uključeni u eTwinning projekte.

U nastavku se nalazi popis svih nagrađenih škola, a svim sudionicima i dobitnicima priznanja čestitamo od srca!

EUROPSKA OZNAKA KVALITETE 2020.

Učenici 2.b OŠ Središće i učiteljica Iva Palčić Strčić dobili su, za našu školu prvu, Europsku oznaku kvalitete za sudjelovanje u međunarodnom eTwinning projektu Sigurnim korakom u školu 1.

Učenici 2.b su prošle nastavne godine sudjelovali u eTwinning projektu Sigurnim korakom u školu 1, autorice Branke Pastuović. Za svoj rad su u rujnu 2020. godine dobili priznanje na razini Hrvatske, Nacionalnu oznaku kvalitete. Danas je stiglo priznanje na najvišoj razini, Europska oznaka kvalitete, čime su za svoj trud nagrađeni škola, učenici i učiteljica.

S radom na projektu Sigurnim korakom u školu 2 nastavljamo i ove godine, a rezultate našeg prošlogodišnjeg rada možete pogledati OVDJE.

Popis svih nagrađenih škola možete pogledati OVDJE.