OBILJEŽAVANJE MEĐUNARODNOG DANA PLANINA U SKLOPU ETWINNING PROJEKTA A VIEW FROM THE MOUNTAIN

Međunarodni dan planina proglasila je 2003. godine opća skupština Ujedinjenih naroda, s ciljem da se ukaže na veliki značaj planina i potrebu održivog razvoja njihovog okoliša, što u konačnici dovodi do kvalitetnijeg života stanovništva.

Planine zauzimaju oko 22% ukupne površine Zemlje. Omogućuju važna sredstva: pitku vodu, hranu i energiju. Skrivaju veličanstveni biljni i životinjski svijet, čuvari su prirodnih ljepota. Očuvanje izvora pitke vode, šuma i raznolikosti biljnog i životinjskog svijeta važan su dio održivog razvoja. Hrvatska nije zemlja visokih planina, ali značajan dio naše zemlje je u gorskom području. Planinska područja su dijelovi hrvatskog nacionalnog blaga kojima se moramo diviti i ponositi.

Učenici 7.a  i 8.a koji sudjeluju u eTwinning projektu Pogled s planine/A View from the Mountain obilježili su Međunarodni dan planina postavljanjem informativnih panoa u holu škole. U izradi panoa sudjelovali su učenici Ivan Ninić, Tomislav Max Marić, Dora Ćurić i Iva Lončar.

U projektu „ Pogled s planine” učenici upoznaju planine našeg zavičaja, naše domovine ali i planine ostalih zemalja i kontinenata. Kroz prirodne i društvene predmete učenici  sudjeluju u različitim aktivnostima upoznavanja važnosti očuvanja i zaštite planina. Autorice projekta su Nera Batina iz Osnovne škole Središće i Zrinka Klarin iz Osnovne škole Šime Budinića iz Zadra. Iz naše škole u projekt su uključeni učitelji Božena Ukić, Tajana Beribak Gačić, Ivana Trucek, Bosiljko Đerek i Nera Batina. Projekt ima međunarodni karakter  jer su osim škola iz Hrvatske, uključene škole iz Slovenije, Turske, Grčke i Italije.

Aktivnosti projekta možete pogledati na sljedećoj poveznici: