Prezentacija projekta STEM grad: Čisti zrak bez zagađenja

Ideja za istraživanje koja se razvijala tijekom rada na projektu za darovite učenike STEM grad nije samo rezultirala prepoznavanjem problema, već i aktivnim koracima prema njegovom rješavanju. Grupa učenika angažiranih na projektu “Čisti zrak bez zagađenja” odlučila se pozabaviti gorućim pitanjem zagađenja zraka u gradu Zagrebu.

Zrak koji udišemo ključan je za naše zdravlje, no u urbanim okruženjima često smo izloženi raznim zagađivačima koji mogu ozbiljno narušiti našu dobrobit. Promet i industrijske aktivnosti samo su neki od izvora onečišćenja koji proizvode tvari kao što su PM 2.5 i PM 10, poznate po tome što mogu izazvati ozbiljne respiratorne bolesti poput astme, bronhitisa te povećati rizik od raka pluća. Djeca su posebno ranjiva na zagađenje zraka, što može imati dugoročne posljedice na njihovo zdravlje s obzirom na to da su im dišni sustavi još u razvoju. Stoga je očuvanje kvalitete zraka ključno za održivi razvoj zajednice i dugoročno očuvanje okoliša.

Jedan od ključnih koraka bio je prezentiranje projekta javnosti. Učenici Sara Škunca, Sara Primorac, Nina Mazalović, Heda Fresl i Marin Radibratović u našoj školi održali su prezentaciju ovog ponedjeljka, gdje su iznijeli svoja istraživanja i radove. Na prezentaciji su prisustvovali predstavnici Grada Zagreba, Agencije za vanjsko vrednovanje, članovi udruge Odraz, predstavnici mjesnih odbora Središće i Novi Zagreb Istok, ravnateljica škole te zainteresirani učenici. Imali su priliku čuti o inovativnim pristupima mladih u rješavanju ovog pitanja.

Učenici su, uz podršku svojih mentora Nere Batina, Božene Ukić i Katarine Dogančić, stekli raznolike vještine kroz ovaj projekt. Od analize podataka i razumijevanja zakonskih regulativa do razvoja aplikacija i izrade održive spalionice otpada, demonstrirali su kako mladi ljudi mogu biti ključni u promjenama. Njihovi napori ne samo da su doprinijeli razumijevanju i rješavanju problema zagađenja zraka, već su i osnažili vjeru u to da mladi posjeduju snagu i sposobnosti za donošenje pozitivnih promjena u svojoj zajednici.

Slijedeći poveznicu pogledajte fotografije dagađaja koje su nastale zahvaljujući gospođi Jeleni Römer kojoj se od srca zahvaljujemo.