Postali smo GLOBE-škola!
TAGS: OŠ Središćeosnovna škola središće

The Global Learning and Observations to Benefit the Enviroment –GLOBE, međunarodni je znanstveno-edukativni program koji omogućuje učenicima prikupljanje podataka i sudjelovanje u znanstvenim istraživanjima.

U programu GLOBE sudjeluje 38 589 škola u 127 zemalja. Od ove školske godine i naša škola je jedna od njih!

Sudjelujući u programu učenici na konkretnim primjerima primjenjuju školska teoretska znanja te iskustvenim učenjem stječu nove spoznaje o cjelovitosti okoliša, razvijajući pritom brojne vještine i pozitivne stavove te stječu samosvijest temeljenu na svom aktivnom sudjelovanju i doprinosu održivom razvoju.

GLOBE je program koji obuhvaća različita mjerenja kao što su stanje atmosfere, tla, vode, pokrova – sve u blizini škole, a učenici mogu uspoređivati podatke iz cijelog svijeta. Prvi korak uključivanja škole u GLOBE program jest savladavanje mjernih tehnika. Puni smisao programa jest korištenje baze podataka za izradu učeničkih istraživačkih radova te mogućnost suradnje s ostalim GLOBE školama.

Naši učenici upoznali su se s protokolom promatranja oblaka koje svakodnevno bilježe u solarno podne. U planu je izrada male meteorološke kućice kako bi je svi mogli koristiti i provoditi nastavne sate češće u školskom dvorištu.