Inspiracija i motivacija za mlade u STEM području
TAGS: djevojke u STEMustem

U sklopu projekta STEM grad: čisti zrak bez zagađenja, naša škola nedavno je ugostila znanstvenicu Teu Žakula. Gospođa Žakula, doktorica znanosti sa prestižnog Massachusetts Institute of Technologyja (MIT), svojim impresivnim životnim putem i postignućima, oduševila je učenike osmih razreda.

Njezin put započeo je u Vinkovcima, gdje je pronašla svoju strast prema strojarstvu i matematici. Unatoč izazovima i skepticizmu okoline, hrabro je kročila u područje koje se nekim ljudima činilo nepristupačnim za žene. Njezin put ju je odveo do MIT-a, gdje je stekla dodatna obrazovanja iz područja strojarstva, ali iz područja poslovanja i upravljanja timovima.

Povratak u Hrvatsku donio je nove izazove, ali i prilike za stvaranje promjena. U sklopu Fakulteta za strojarstvo i brodogradnju oformila je tim koji  se bavi energetskom učinkovitošću te aktivno surađuje s ljudima diljem svijeta.

Tijekom posjeta, gospođa Žakula podijelila je s učenicima i svoje znanje o pametnim zgradama, ističući važnost tehnologije i inženjeringa u suvremenom svijetu. Njezino iskustvo služi kao inspiracija mladim generacijama, osobito djevojkama, potičući ih da slijede svoje snove i hrabro koračaju prema ostvarenju svojih ciljeva u STEM području.