Što je povijest? Zašto učimo povijest?

Povijest je novi predmet s kojim učenici se upoznaju u 5. razredu. Kako bi približili nastavu povijesti, pozvali smo pravog znanstvenika, povjesničara dr. sc. Stipu Ledića da nam zornije približi povijesnu znanost i svoj posao, istraživač povijesti.

Dr. sc. Stipe Ledić zaposlen je na Hrvatskom katoličkom sveučilištu i njegov znanstveni interes je društvena, kulturna, intelektualna povijest i povijest obrazovanja ranog novog vijeka.

U poučnoj interakciji s učenicima 5. a i 5. b razreda saznali smo mnoge zanimljivosti iz života jednog znanstvenika.  Naš gost nam je pokazao i nekoliko izvornih pisama te bečke novine iz 18. stoljeća koje je istraživao za svoje znanstvene radove. Povjesničar istražuje, uočava i proučava povijesne izvore.

Na kraju zanimljivog i interaktivnog predavanja učenici su zaključili kako je posao povjesničara zanimljivo, ali mukotrpno zanimanje koje zahtijeva puno čitanja povijesnih izvora te istraživanja dokumenata po arhivima.

Ovim putem se zahvaljujem dr. sc. Lediću koji je našao vremena i pokušao učenicima približiti svoj svijet – istraživač povijesti.

Tajana Beribak Gačić, prof. povijesti